Meidän on rakennettava maapallon rajoissa toimiva talous ja hyvinvointivaltio


Lappeenrannan LUT-yliopiston ympäristötalouden ja -johtamisen professori Lassi Linnanen peräänkuuluttaa ekologista näkökulmaa talouskeskusteluun. Olen samaa mieltä siitä, että pelkkien BKT-lukujen tuijottaminen ilman erontekoa siitä, minkälaisesta toiminnasta talouskasvu syntyy, on viemässä ihmiskuntaa tuhon tielle.

Talous on saatava toimimaan tämän planeetan ekologisten reunaehtojen puitteissa. Loppupeleissä jokaisen yrityksen toiminta tällä maapallolla tarvitsee vakaata ilmastoa ja elinkelpoisia ekosysteemejä.
Miten ekologisesti kestävään talouteen on mahdollista päästä? Vastaus on lopulta yksinkertaisempi kuin tulemme usein ajatelleeksi. Keinoja ja työkaluja on jo olemassa, mutta niitä ei vain ole otettu riittävän tehokkaasti käyttöön.

Luonnolle ja ilmastolle aiheutettujen haittojen riittävän korkea hinnoittelu verotuksen avulla sekä ympäristötuhoisan toiminnan kieltäminen ohjaisi taloudellista toimintaa kestävämpiin kohteisiin. Kuulostaako tutulta? Miksi tässä ei sitten ole onnistuttu?

Tarpeeksi tiukkaa ympäristösääntelyä maapallon kantokyvyn rajoissa ei ole koskaan kokeiltu kunnolla, paitsi yksittäisissä ympäristöongelmissa, joissa on onnistuttukin. Kielloilla ja rajoituksilla on estetty merikotkan ja muiden huippupetojen sukupuutot ympäristömyrkkyjen vuoksi sekä pelastettu otsonikerros.

Maapallon kantokyvyn vaatimaa tiukkaa ympäristösääntelyä saadaan aikaan vain, jos päätöksentekoon valitaan puolueita, jotka uskaltavat ajaa ympäristön rajoissa toimivaa taloutta. Luontokadon ja ilmastokriisin torjumisen tulee olla politiikan tärkein prioriteetti. Kevään vaaleissa jokainen suomalainen voi vaikuttaa siihen, millä prioriteeteilla tätä maata johdetaan seuraavat neljä vuotta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *